Zajawka – Mateusz Godlewski

W dzisiejszym wydaniu Zajawki gościem jest Mateusz Godlewski, miłośnik motoryzacji, a zwłaszcza jazdy po błocie. Zwycięzca ogólnopolskiego rajdu terenowego oraz nawigator. Jeśli chcesz razem z nami ruszyć w podróż po bezdrożach i dowiedzieć się więcej o jego przygodach w terenie, nie zwlekaj ani chwili dłużej!

Ale Lamus – Noc Muzeów 2022

Specjalne wydanie podcastu Ale Lamus, o tym co się będzie działo w Zgierzu w Noc Muzeów 14 Maja 2022 r. i dlaczego warto wziąć w niej udział! Wszystko to z muzyką Renaty Przemyk w tle. Magda i Maciek opowiedzą o wystawach, koncertach i miejscach na co dzień niedostępnych, które będzie można zobaczyć w tą wyjątkową noc! Zapraszamy do posłuchania!

Orient Express – Kraje Maghrebu i Lewantu

W dzisiejszym „Orient Expressie” muzycznie odwiedzimy kraje Maghrebu i Lewantu, a zdarzy się i tak, że odwiedzimy po drodze Sudan. Będą piosenki i o miłości, i z przesłaniem. Do tego oczywiście opowiemy o kilku artystach/artystkach i zespołach z tamtych rejonów geograficznych. Zaprasza Kamil Florczak.

Na zdjęciu: Emel Mathlouthi wykonująca utwór „Keltmi Horra” na gali wręczenia Nagród Nobla w 2015 r., kiedy to Pokojową Nagrodę uzyskał „Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego”, który to odegrał kluczową rolę w przemianach demokratycznych w tym kraju na początku lat. 10 XXI wieku.

Zajawka – Hobby

W dzisiejszym podcaście możecie znaleźć inspirację na nowe hobby. Może zainspirujecie się którąś z przedstawionych czynności? Dowiecie się kilku ciekawych rzeczy o zajęciach, o których wcześniej nie mieliście pojęcia. Poznacie nowe czynności, takie które możecie robić w domu jak i na dworze. Gorąco zapraszam, Bartosz Marciniak!

Orient Express #5 – Żydowskie Święto Pesach

Okres Wielkanocny w tradycji chrześcijańskiej przypada mniej więcej wtedy, kiedy w obrządku żydowskim obchodzone jest Pesach, święto ustanowione na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu. W tym roku trwa ono od 15 do 23 kwietnia. W związku z tym w 5. odcinku „Orient Expressu” porozmawiamy z p. Luizą Zapiór – hebraistką ze Szkoły Językowej „Al.-Andalus”. Będzie nie tylko o świętach, ale także o religii, kuchni, a nawet muzyce, gdyż nasza gościni jest także muzyczką jazzową i badaczką żydowskiego folkloru muzycznego. Poruszymy także kwestie trudne, bo polityczne. Opowiemy o tradycji, przywiązaniu do historii i obecnych konfliktach, w tym izraelsko-palestyńskim.

Orient Express #4 – Kultura Arabska

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie innej kultury jest rozmowa o niej. Przesiąknięta w Polsce wieloma stereotypami nacechowanymi negatywnie kultura arabska jest w rzeczywistości piękna, różnorodna i w niektórych momentach po prostu źle rozumiana w naszym kraju. Zapraszamy na rozmowę z arabistką Elizą Gładysz, w czasie którego usłyszymy o arabskiej kuchni, ubiorze, tańcu czy języku, a także poruszymy kwestie islamu. Czy Marokańczyk swobodnie może porozumieć się z Kuwejtczykiem, przecież oboje mówią po arabsku? Czy kobieta w kulturze arabskiej rzeczywiście nie może mieć własnego zdania? Czy wszystko co arabskie jest jednocześnie muzułmańskie? Odpowiedzi nie tylko na te pytania w 4 odcinku podcastu Orient Express. Zapraszamy na pierwszą z trzech rozmów o kulturach Bliskiego Wschodu, które są realizowane dzięki/we współpracy ze Szkołą Językową Al-Andalus w Łodzi.