ZACHOWAĆ PAMIĘĆ, ODKRYĆ ŚLADY

Projekt trwający od kwietnia do grudnia 2017 r., był realizowany w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza. Cel to nawiązanie do wielokulturowej historii Zgierza, chcąc upamiętnić dzieje lokalnych społeczności wyznaniowych (katolickiej, ewangelickiej, żydowskiej i mariawickiej). Działania miały na celu popularyzację  dziejów Zgierza od XIX wieku do współczesności wykorzystując motyw społeczności wyznaniowych i narodowościowych, istniejących kiedyś i obecnie. Częścią projektu była Młodzieżowa Akademia Historii, czyli cykl warsztatów i spotkań o tematyce historyczno-turystycznej z nastawieniem na historię Zgierza wielokulturowego. Oprócz tego w projekcie przeprowadzono 5 spacerów śladami społeczności wyznaniowych, powstał film, odbył się konkurs plastyczny i fotograficzny dla młodzieży. Wydano również grę karcianą Wspólnota.

Projekt dofinansowany z Programu Patriotyzm Jutra ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Spacer historyczny "Śladami wielokulturowego Zgierza"

W ramach projektu “Zachować pamięć, odkryć ślady” zorganizowany został spacer śladami dawnych i współczesnych społeczności wyznaniowych w Zgierzu. Na trasach znajdowały się miejsca związane ze zgierskimi katolikami, ewangelikami, żydami i mariawitami. Przewodnikami poszczególnych spacerów byli: dr Grzegorz Leśniewicz, ks. Marcin Undas, Iwona Drzeń, Maciej Rubacha i ks. Andrzej Chmielewski.

Wernisaż ekspozycji w Muzeum Miasta Zgierza

Wernisaż ekspozycji, stworzonej przez uczestników wspólnego projektu Stowarzyszenia EZG i Muzeum Miasta Zgierza, odbył się 7 grudnia br. Projekt ten miał za zadanie pokazać historie wielokulturowego miasta, jakim był Zgierz.

Wśród młodzieży zaangażowanej w projekt byli: Antosia Jędrzejczak, Kamil Florczak, Agata Magdalena Karasińska, Justyna Karzek, Konrad Klanowicz, Natalia Harasz, Emila Cieślak, Filip Jędrzejczak, Michał Szmaja, Marcin Kacprzak, Wiktoria Saganiak, Weronika Rossek, Michał Amsolik, Ania Krzemińska, Martyna Żurek, Ola Gębicka i Stanisław Miniszewsk.

Należy również wymienić przewodników, którzy w ramach projektu przeprowadzili spacery dla zgierzan pokazując ślady dawnych społeczności i wielokulturowego Zgierza. Kolejne spacery poprowadzili:

Grzegorz Leśniewicz, ks. Marcin Undas, Iwona Drzeń, Maciej Rubacha i ks. Andrzej Chmielewski.

Podczas wernisażu podsumowano całość projektu oraz zaprezentowano 30 minutowy film edukacyjny opowiadający o wielokulturowym Zgierzu. (film zamieszczony poniżej)

FOTORELACJA Z WYDARZENIA: