KREATYWNIE, AKTYWNIE, MŁODZIEŻOWO
Projekt jest skierowany do młodych ludzi w wieku 15-29 lat mieszkających lub uczących się w Zgierzu i powiecie zgierskim. Celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych młodych ludzi, poczucia ich sprawczości i wpływu na otoczenie. Działania zakładają wsparcie organizacyjne i liderskie członków samorządów szkolnych, Młodzieżowej Rady, Klubu Aktywnej Młodzieży EZG (co najmniej 16 osób w wieku 15-19 lat) oraz co najmniej 16 osób w wieku 20-29 lat w ramach Akademii Młodych Społeczników; realizację Żywych Lekcji Samorządu w wymiarze ok. 60 godzin warsztatów i spotkań młodzieży z urzędnikami, których efektem będzie wypracowanie 12 rekomendacji przez 120 uczniów i uczennic szkół ponadpodstawowych oraz 2 Fora Młodzieżowe, wspierane przez międzysektorowe budowane Partnerstwo dla młodzieży.
CZEGO DOTYCZY KAMPANIA?
Celem Akademii Młodych Społeczników jest wzmocnienie kompetencji społecznych i liderskich młodych osób (20-29 lat – studenci i absolwenci szkół wyższych)) chcących zaangażować się w działania np. konsultacji i wdrażania polityki młodzieżowej. Planujemy organizację 1 szkolenia rocznie – łącznie 2 wyjazdowe warsztaty w okresie projektu. W dalszej części projektu (wrzesień 2024-maj 2025) uczestnicy Akademii wezmą udział w 5 wspólnych szkoleniach specjalistycznych.
ROZWÓJ DZIAŁALNOŚCI KLUBU AKTYWNEJ MŁODZIEŻY
W ramach projektu przewidujemy wsparcie i rozwój bieżącej działalności Klubu w okresie od stycznia 2024 r. do grudnia 2025 r. poprzez dofinansowanie inicjatyw młodzieży, przeprowadzanych zbiórek, akcji i happeningów, konkursów, ale także spotkań edukacyjnych czy integracyjnych. Formą integracji oraz wzmocnienia kompetencji dla dotychczas najaktywniejszych i nowych osób wiosną 2024 i 2025 będą warsztaty wyjazdowe dla ok. 16 osób.
ŻYWE LEKCJE SAMORZĄDU
W ramach edukacji obywatelskiej i zacieśniania współpracy stowarzyszenia ze szkołami, przeprowadzone zostaną 2 cykle programu pt. “żywe lekcje samorządu” polegające na bezpośrednim zetknięciu się młodzieży z władzami lokalnymi i urzędnikami oraz przy wsparciu ekspertów wypracowanie rekomendacji dla 6 problemów w danych obszarach. Udział w tej części projektu weźmie co najmniej 120 uczniów w dwunastu 10-osobowych grupach (licząc łącznie oba cykle). Do dyspozycji każda z grup będzie miała łącznie 500 zł na działania wokół warsztatów, dodatkowe spotkania, kampanie informacyjne, materiały niezbędne do przygotowania rekomendacji. Ze względu na specyfikę pracy z młodzieżą i chęć krótkotrwałych działań (do 3-4 miesięcy) przewidujemy I edycję na okres wrzesień -grudzień 2024 oraz II edycję luty-czerwiec 2025.
PARTNERSTWO DLA MŁODZIEŻY
Kontynuujemy cykl spotkań i grupę “Partnerstwo dla młodzieży”, złożoną z przedstawicieli zainteresowanych szkół na terenie Zgierza, a z czasem powiatu, organizacji pozarządowych i indywidualnych społeczników współpracujących z młodzieżą, a także lokalnych instytucji kultury i sportu posiadających ofertę skierowaną do młodzieży (docelowo ponad 30 osób). Ich celem jest wymiana informacji o bieżącej działalności, ale także wskazywanie dobrych praktyk w pracy z młodzieżą. Przewidujemy 20 h rocznie warsztatów lub indywidualnego doradztwa dla chętnych szkół/nauczycieli, edukatorów/organizacji.
FORUM MŁODZIEŻOWE
W toku projektu Partnerstwo zorganizuje 2 Fora Młodzieżowe podejmujące temat współpracy sektora NGO z lokalnymi szkołami i instytucjami publicznymi o charakterze miejskim i powiatowym, trwające każde ok. 6 godz. Każde forum będzie miało charakter informacyjny o projekcie jak też forum dyskusji i wymiany dobrych praktyk organizacji dbających o tematykę wspierania młodzieży. Fora odbywać się będą w grudniu każdego roku, w związku z Dniem Wolontariusza.