Bezpłatny Webinar: Błękitno-zielona infrastruktura

Czy chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć bardziej przyjazne, ekologiczne i odporne na zmiany klimatu miasta? Zapraszamy na webinar poświęcony błękitno-zielonej infrastrukturze w czwartek 5 grudnia w godz. 18.00-19.30.

Zapisy poprzez formularz:
https://docs.google.com/…/1FAIpQLSfBHT960wqUKO…/viewform

O czym będzie?


Błękitno-zielona infrastruktura to systemowe podejście do zarządzania wodą i zielenią w przestrzeni miejskiej, łączące innowacyjne rozwiązania techniczne z naturalnymi procesami. Podczas warsztatu:

Dowiesz się, czym jest błękitno-zielona infrastruktura i jakie korzyści przynosi mieszkańcom miast, środowisku i lokalnej gospodarce.

Odkryjesz, jak integracja terenów zielonych (parki, ogrody deszczowe, dachy zielone) z elementami wodnymi (zbiorniki retencyjne, kanały, rozwiązania opadowe) wspiera rozwój zrównoważonych miast.

Poznasz konkretne przykłady i dobre praktyki z Polski i świata.

Dlaczego warto?

  • Rozwiązania na miarę przyszłości: Dowiedz się, jak błękitno-zielona infrastruktura może pomóc w walce z powodziami, miejskimi wyspami ciepła i problemami z dostępem do wody.
  • Inspirujące przykłady: Poznaj historie miast, które zmieniły się dzięki zastosowaniu takich rozwiązań.
  • Praktyczna wiedza: Zdobądź umiejętności, które możesz wykorzystać w swojej pracy lub społeczności lokalnej.
  • Networking: Spotkaj ekspertów i pasjonatów ekologii.

Warsztat jest skierowany do osób zainteresowanych rozwojem zrównoważonych miast i ochroną środowiska.

Webinar poprowadzi Łucja Kucmin-Węglarczyk, prezeska Fundacji Przestrzeń do Życia oraz wiceprezeska Fundacji Moc Partnerstwa. Specjalizuje się w partycypacji społecznej oraz zarządzaniu projektami unijnymi. Jest także administratorką „Mapy Drzew Krakowa” i współorganizatorką Małopolskiego Forum Praktyków Partycypacji. Jej zaangażowanie w działania na rzecz ochrony przyrody widać również w pracy w komitetach monitorujących fundusze europejskie.

Webinar odbywa się w ramach projektu “W zielone gramy”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.

“W zielone gramy” – REKRUTACJA NADAL TRWA!!!

Zapraszamy osoby chcące rozwinąć swoją aktywność społeczną i wprowadzić pozytywne zmiany w temacie ochrony środowiska i przestrzeni publicznej do udziału w naszym projekcie ekologicznym “W zielone gramy”!

Dołącz do projektu i zagraj z nami w zielone!

Zapraszamy osoby chcące rozwinąć swoją aktywność społeczną i wprowadzić pozytywne zmiany w temacie ochrony środowiska i przestrzeni publicznej do udziału w naszym projekcie ekologicznym “W zielone gramy”! 

Jakich osób poszukujemy?

    • pełnoletnich, zamieszkujących powiat zgierski, w szczególności Miasto Zgierz;

    • zainteresowanych tematyką ochrony środowiska, ekologii, zrównoważonego rozwoju, transportu publicznego itp.;

    • posiadających podstawową wiedzę w tematyce projektu lub wykształcenie w danym obszarze (np. z zakresu nauk społecznych, o środowisku, gospodarki przestrzennej itp.);

    • zmotywowanych do realizacji kilkumiesięcznego grupowego projektu.

Na czym polega projekt?

Do udziału w projekcie zaprosimy 12 osób, których zadaniem będzie przeprowadzenie Zielonej Inicjatywy Lokalnej na terenie Zgierza lub sąsiednich gmin powiatu zgierskiego, związanej z tematyką ekologii, ochrony środowiska i zagospodarowaniem przestrzennym. Inicjatywy będą realizowane w 3 grupach tematycznych zgodnych z zainteresowaniami i celami osób uczestniczących w projekcie.

W ramach inicjatywy wykorzystacie narzędzia partycypacji społecznej, włączycie do działania mieszkańców i mieszkanki oraz lokalne organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, skorzystacie również ze wsparcia eksperckiego. Efektem inicjatyw mogą być widoczne zmiany w przestrzeni miejskiej – np. zagospodarowanie terenów zielonych i wprowadzenie ekologicznych rozwiązań, jak również wypracowanie rekomendacji, raportu, projekt uchwały lub koalicja mieszkańców, organizacji i instytucji. 

Wszystkie Wasze działania oraz rekomendacje znajdą się w publikacji przygotowanej na koniec projektu, służącej zwiększeniu wiedzy mieszkańców i mieszkanek na temat ochrony środowiska i wsparciu ich udziału w konsultowaniu spraw lokalnych

HARMONOGRAM PROJEKTU

    • przyjmowanie zgłoszeń: do 15 grudnia 2023 r.;

    • rozmowy z kandydatami/kandydatkami oraz wyniki rekrutacji: do końca grudnia 2023 r.

    • warsztaty integracyjno-edukacyjne: koniec 2023 r. – maj 2024 w pobliżu Zgierza

    • cykl 6 warsztatów specjalistycznych (po 4 h) – styczeń 2023 – maj 2024;

    • realizacja Zielonych Inicjatyw Lokalnych: do czerwca 2024;

    • wyjazdowe warsztaty ewaluacyjne: czerwiec 2024;

W projekcie otrzymacie:

    1. Finansowe wsparcie: budżet w wysokości 5 000 zł dla każdej z 3 grup stworzonych przez osoby uczestniczące w projekcie podczas pierwszych warsztatów, który może zostać przeznaczony np. na badania ankietowe/fokusowe, mapowanie terenu, otwarte warsztaty z ekspertami, spotkania tematyczne w szkołach, spacery badawcze, wycieczki, debaty, zakup sprzętu lub inne działania służące realizacji projektu.

    2. Wsparcie eksperckie: zaproszeni eksperci i ekspertki z zakresu ochrony środowiska będą udzielać wsparcia merytorycznego i doradztwa w trakcie trwania projektu. Będą dostępni, aby odpowiedzieć na Wasze pytania i pomóc w rozwiązaniu problemów, z jakimi się spotkacie.

    3. Warsztaty specjalistyczne z zakresu prawa dotyczącego ochrony środowiska, narzędzi partycypacji społecznej, zasad tworzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, dobrych praktyk odpornych miast, projektowania dostępnej przestrzeni oraz działań informacyjno-promocyjnych w obszarze ekologii.

co należy zrobić?

Do 15 grudnia prześlij formularz zgłoszeniowy, dostępny poniżej 🙂

W razie pytań lub w celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt mailowy: stowarzyszenie@ezg.info.pl lub telefoniczny pod numerem 665 461 145.

Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.