Zgierscy Fabrykanci: historia do wygrania

ZGIERSCY FABRYKANCI - HISTORIA DO WYGRANIA

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm Jutra” oraz ze środków Gminy Miasto Zgierz. Trwał od kwietnia do grudnia 2016 r. i został zrealizowany w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Urzędem Miasta Zgierza. Wartość projektu to 23 tys. zł.

Porusza tematykę przemysłowej historii Zgierza z XIX i pocz. XX wieku, kiedy miasto było ważnym ośrodkiem włókienniczym i chemicznym w kraju. Celem była popularyzacja wiedzy o fabrykanckich dziejach Zgierza i postaciach z czasów jego największego gospodarczego rozwoju. 

Strategiczna gra edukacyjna „Zgierscy Fabrykanci” i rozgrywki (między)szkolne.

Fabuła gry jest związana z rozwojem fabryk znajdujących się w Zgierzu w okresie XIX w. i początku XX w. Gracze wcielają się w role właścicieli zgierskich fabryk, a wygra ta osoba, która najlepiej rozwinie przedsiębiorstwo przy jednoczesnej poprawie warunków pracy swoich pracowników i wpłynięciu na rozwój gospodarczy całego miasta. W ramach projektu odbyły się rozgrywki z udziałem młodzieży. Gry trafią do szkół, instytucji kultury, bibliotek, muzeum, lokalnych NGOsów i będą wykorzystywane przy kolejnych działaniach edukacyjnych.

W międzyszkolnym turnieju Zgierskich Fabrykantów najlepsi okazali się: 

 1. Piotr Panasiuk (Gimnazjum nr 3), 
 2. Michał Urbaniak(Gimnazjum nr 3), 
 3. Maciej Wesołowski (Gimnazjum nr 3), 
 4. Antonina Jędrzejczak (Gimnazjum nr 1).

Grę można również nabyć prywatnie. W tym celu należy skontaktować się mailowo stowarzyszenie@ezg.info.pl oraz wpłacić kwotę 75 zł na konto 52 2030 0045 1110 0000 0222 2700 (dane adresata przelewu: Stowarzyszenie EZG, 95-100 Zgierz, ul. Długa 15), w tytule wpisując: Gra planszowa ZGIERSCY FABRYKANCI.

“Zgierskie Fabryki: wczoraj a dziś” – konkurs filmowy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Celem Konkursu była popularyzacja wiedzy o przemysłowej historii Zgierza z okresu XIX w. i początku XX w. oraz upamiętnienie lokalnej historii i fabrykancko-robotniczych tradycji Zgierza poprzez stworzenie materiałów edukacyjnych poświęconych historii Zgierza. Zadaniem uczniów i uczennic uczestniczących w Konkursie było stworzenie w 3-osobowych grupach filmów edukacyjnych poświęconych historii Zgierza przemysłowego w nawiązaniu do czasów współczesnych. Wszystkie nadesłane filmy, które spełniły wymogi merytoryczne znalazły się na płytach stanowiących materiał edukacyjny o historii Zgierza.

Nagrodzone filmy i ich autorzy/autorki:

 • Nowy Rynek, Nowa Osada Fabryczna, Nowe Miasto (Natalia Biernacka, Dominika Geiger, Vanessa Geiger – Gimnazjum nr 2 w Zgierzu)
 • Warunki życia zgierskich robotników (Adrian Jachnik, Angelika Pawłowska, Patryk Pasiecznik – ZSO im. St. Staszica w Zgierzu)
 • Rewolucja 1905 w Zgierzu (Piotr Trębicki, Natalia Walczewska, Tomasz Zieliński – ZZSP im. Jana Pawła II w Zgierzu)

Wyróżnione filmy i ich autorzy/autorki:

 • Juliusz Hoffman i jego fabryka (Michał Poliwczak, Wiktor Szymczak, Norbert Zieliński – Gimnazjum nr 3 w Zgierzu)
 • Fabryka Barwników I. Hordliczki i J. Śniechowskiego “Boruta” (Kamil Bogatko, Patrycja Brudak, Marika Truszkowska, ZZSP im. Jana Pawła II w Zgierzu)

“Zgierskie Fabryki: wczoraj a dziś” – konkurs plastyczny dla szkół podstawowych

Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o przemysłowej historii Zgierza z okresu XIX w. i początku XX w. oraz upamiętnienie lokalnej historii i fabrykancko-robotniczych tradycji Zgierza poprzez stworzenie prac plastycznych nawiązujących do tego wyjątkowego okresu w historii miasta. Zadaniem uczniów i uczennic uczestniczących w Konkursie jest stworzenie prac plastycznych poświęconych historii Zgierza przemysłowego w nawiązaniu do czasów współczesnych, zawierających charakterystyczne dla przemysłu włókienniczego materiały plastyczne. Nagrodzonych zostanie 12 najlepszych prac, które zostaną opublikowane w formie kalendarza na 2017 rok. Konkurs trwa do 28 października r.

Laureaci i laureatki konkursu: 

 • (SP3) Karolina Jaworska, Justyna Potemka, Magdalena Wierzbowska, Zuzia Królewiak;
 • (SP4) Natalia Walczak, Ala Wiechno, Weronika Bielińska;
 • (SP5) Natalia Wasiak;
 • (SP8) Oliwia Kurowska, Sebastian Makowczyński, Michał Ambroziak, Kacper Bednarski;
 • (SP12) Alicja Dynowska.