W ramach projektu “Odkrywając Zgierz” realizowanego przez nasze Stowarzyszenie dzięki dofinansowaniu ze środków powiatu zgierskiego, powstało 10 audycji promujących Zgierz – jego kulturę, historię i inne ciekawostki.

W powiecie zgierskim funkcjonuje wiele środków transportu publicznego: kolej, autobus, rower. Jak najlepiej podróżować i przemieszczać się po miastach naszego powiatu sprawdzał Michał Stępień.

ŁKA

TRANSPORT W POWIECIE ZGIERSKIM – Michał Stępień

W powiecie zgierskim znajduje się dużo atrakcji kulturalnych i przyrodniczych. Od Aleksandrowa przez Zgierz po Stryków i Głowno dla każdego znajdzie się coś interesująco. Ciekawe miejsca przybliży Wam Mateusz Adamowicz.

POWIATOWE ATRAKCJE – Mateusz Adamowicz

Wśród zgierskich nastolatków znajdują się różnorakie talenty: artystyczne, sportowe i społeczne. Warto ich poznać! Pomogą w tym autorki audycji – Weronika Rossek i Natalia Stanikowska.

MŁODE TALENTY W ZGIERZU – Weronika Rossek i Natalia Stanikowska

Sport to zdrowie, ale jakie dyscypliny lubi uprawiać zgierska młodzież? O preferencjach uczniów i uczennic miejskich szkół oraz ofercie sportowej w Zgierzu opowiedzą Wam Weronika Rossek i Natalia Stanikowska.

ZGIERZ NA SPORTOWO – Weronika Rossek i Natalia Stanikowska

Nasze miasto pojawiało się kilka razy na kartach literatury, szczególnie poezji. Czasem była to obecność nieoczywista, niekiedy zaś wprost opisywała Zgierz, którego symbolem stał się jeż – bohater wiersza. Literacki aspekt kultury i historii Zgierza opisuje Iwona Hulewicz-Sroczyńska.

Przygody Jeża

LITERACKI ZGIERZ – Iwona Hulewicz-Sroczyńska

Od wielu lat Zgierz przyznaje tytuł Honorowego Obywatela osobom szczególnie ważnych dla naszego miasta. Artyści, społecznicy, sportowcy – o tym, kim są honorowi obywatele, opowie Wam Michał Stępień.

HONOROWI OBYWATELE ZGIERZA – Michał Stępień

Zgierskie szkoły to temat następnej naszej audycji. Posłuchajcie, jaką mają historię oraz współczesną ofertę placówki podstawowe oraz licea/technika! W podróż po zgierskich placówkach oświatowych zapraszają Milena Jatczak i Mikołaj Walczak.

ZGIERSKIE SZKOŁY – Milena Jatczak i Mikołaj Walczak

Kolejna audycja poświęcona jest zgierskiej kulturze. Swoje oferty zaprezentują: Miejski Ośrodek Kultury, Centrum Kultury Dziecka oraz Młodzieżowy Dom Kultury. Audycję prowadzą Daniel Tekliński i Jakub Kwiatkowski, muzycznym tłem będą utwory z płyty MuZgi.

ZGIERZ KULTURALNIE – Daniel Tekliński i Jakub Kwiatkowski

Zapraszamy do wysłuchania drugiej audycji – spaceru historycznego od najstarszej średniowiecznej wzmianki o Zgierzu aż po początek fabrycznego rozwoju naszego miasta. Przewodnikiem będzie Mateusz Misztal.

HISTORIA ZGIERZA – Mateusz Misztal

Na początek polecamy audycję “Zgierz filmowy” autorstwa Mateusza Adamowicza. Usłyszycie, jakie filmy i seriale powstawały w Zgierzu – tłem do informacji będzie oczywiście filmowa muzyka. Dowiecie się także, czy Zgierz zagrał “samego siebie” w którejś produkcji!

ZGIERZ FILMOWY – Mateusz Adamowicz