SPACERY I QUESTY TURYSTYCZNE

Od 2017 roku zapraszamy mieszkańców Zgierza do wspólnego spacerowania po mieście i odkrywania historycznych zakątków. W 2018 r. wydaliśmy Ilustrowany Przewodnik Turystyczny po Mieście i Gminie Zgierz. W ofercie mamy także questy turystyczne – do udziału indywidualnego oraz grupowego.

Jeśli spędzacie lato w mieście lub pomiędzy wakacyjnymi podróżami znajdziecie chwilę na odkrywanie Zgierza, proponujemy Wam trzy trasy questów. Opisy trasy z zagadkami do rozwiązania możecie pobrać poniżej. Podzielcie się wrażeniami i zdjęciami z Waszych wypraw (najciekawsze relacje nagrodzimy). Pamiętajcie tylko aby nie ujawniać rozwiązania zagadek.

Wycieczka rowerowa po terenie gminy, połączona z poznawaniem historii okolicy. 

„Zgierskie zakamarki” to quest przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Zgierzu w ramach konkursu „Zgierska Wyprawa Odkrywców”. Trasa questu prowadzi po miejscach oczywistych, ale odkrywa też mniej znane zakamarki miasta.

POBIERZ QUEST

Quest śladem najważniejszych miejsc w historycznej części Zgierza.

POBIERZ QUEST

Spacery historyczno-turystyczne przeprowadzaliśmy w następujących trasach:

Historia przemysłowego Zgierza

Trasa spaceru wiedzie wśród uliczek i budynków dawnych zakładów “Boruta”.

Treść akordeonu

PRZYRODNICZE ZAKĄTKI MIASTA

Spacer w Lesie Okręglik dotyczy pobliskich ważnych miejsc – m. in. pałacyku rodziny Borst czy ciekawostek osiedla Chełmy-Adelmówek.
W lesie Okręglik docieramy do pomnika zamordowanych przez hitlerowców harcerzy.

Malownicza trasa nieoczywista nawet dla częstych bywalców Lasu Krogulec. Ścieżki wiodą do pozostałości dawnych zabudowań, kultowego przepustu nieopodal stacji Kontrewers. Jest również stary Dąb oraz cmentarz żołnierzy niemieckich i rosyjskich z okresu z I wojny światowej.

ZGIERZ WIELU KULTUR

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Treść akordeonu

MIASTO NIEZNANE

Wędrówka poświęcona dawnym austeriom, karczmom, zajazdom i restauracjom, które znajdowały się w Zgierzu. Historia części z nich sięga średniowiecza, niektóre odwiedzali nowo przybyli fabrykanci, kilka pamiętają jeszcze starsi zgierzanie i zgierzanki spędzający wolny czas po pracy w PRL-owskich zakładach przemysłowych. 

Artystyczne  miasto: filmy i murale – trasa spaceru to historia filmowych lokacji w mieście, anegdot związanych z powstającymi tu serialami i filmami, a także muralami, które pojawiają się w przestrzeni miasta.

Treść akordeonu

Zgierski DetalW poszukiwaniu zgierskiego detalu – spacer odkrywa sekrety zgierskiego detalu, zdobiącego fasady, bramy i klatki schodowe starych kamienic.

fot. Dariusz Zakrzewski

 

     

    

 

Literacki Zgierz – Spacer, który przybliża literacką historię Zgierza – sylwetki twórców takich jak Jakub Kahan czy Jehuda Elberg, księgarza Aleksandra Lacha a także utwory, w których Zgierz się pojawia.