Dziś obchodzimy Dzień Organizacji Społecznych, czyli święto ludzi, którzy najpierw mówią „ktoś powinien coś z tym zrobić”, a następnie… sami zaczynają działać.
W EZG realizujemy naprawdę wiele inicjatyw. Między innymi rozwijamy wolontariat, działamy na rzecz ekologii, wspieramy młodzież, tworzymy podcasty oraz zajmujemy się historią lokalną. Dodatkowo prowadzimy projekty, budujemy partnerstwa i organizujemy spotkania dla mieszkańców.
Za tym wszystkim stoją jednak konkretne osoby. To właśnie dzięki nim pomysły zamieniają się w realne działania, które wpływają na nasze miasto. Co więcej, każdego dnia łączymy energię społeczną z organizacją, aby działania były skuteczne i długofalowe.
Jeśli widzisz sens w tym, co robimy – możesz nas wesprzeć. Dzięki temu będziemy mogli rozwijać kolejne inicjatywy dla młodzieży, wspierać lokalne projekty oraz wzmacniać dobrą, społeczną energię w Zgierzu.
Z radością ogłaszamy, że dzięki Waszemu wsparciu z 1,5% podatku zebraliśmy w tym roku 2517,10 zł! To nasz najlepszy wynik i dowód na to, że zgierzanie (i łodzianie pokutujący za śmieszkowanie) mają wielkie serca i wiarę w to, co robimy!
Za każdą złotówkę – dziękujemy
Na co przeznaczymy te środki? Na działania, które mają moc:
rozwój młodzieżowych inicjatyw,
organizację wydarzeń dla społeczności Zgierza,
i na to, żeby uśmiechu i zaangażowania w mieście nigdy nie zabrakło!
Wasze wsparcie to dla nas duża motywacja i będziemy działać z jeszcze większym zapałem!
Jeśli chcecie być częścią naszych akcji, współpracować lub po prostu kibicować nam dalej – zajrzyjcie na naszą stronę www.ezg.info.pl/wspieraj i sprawdźcie jak to zrobić.
Zostało tylko kilka dni, aby zapisać się na najważniejsze młodzieżowe wydarzenie w naszym mieście!
Tym razem chcemy przedstawić Wam naszych fantastycznych gości, którzy poprowadzą dla Was prelekcje!
Dawid Gurfinkel
Prezes Stowarzyszenia HAKOACH. Studiował w ortodoksyjnej szkole żydowskiej Yeshivat Otniel w Izraelu. Przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi (w której pracował jako meszgijach – kontroler koszerności). Licencjonowany przewodnik po Łodzi, edukator, animator, muzyk. Współtwórca projektu „Elementarz HaKoach, na podstawie którego realizuje warsztaty dla szkół i świetlic. Otrzymał medal na 600-lecie Łodzi jako łodzianin z szczególnymi zasługami dla rozwoju i promocji miasta.
Błażej Wodyński
Wiceprezes Stowarzyszenia Umarłych Statutów. Na co dzień stoi na straży praw ucznia oraz edukuje w ich zakresie.
Prywatnie również instruktor żeglarstwa i student I roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
dr. hab. Artur Modliński
ekspert w dziedzinie zarządzania i nowych technologii, kierujący od 2019 roku Centrum Badań nad Sztuczną Inteligencją i Cyberkomunikacją na Uniwersytecie Łódzkim. Autor innowacyjnych koncepcji, takich jak techno-empowerment i konflikt ról człowiek-maszyna, laureat licznych nagród oraz ceniony wykładowca, współpracujący z międzynarodowymi instytucjami i firmami. W 2023 roku otrzymał prestiżową nagrodę „Zawsze dla nas” od absolwentów Wydziału Zarządzania, a jego badania skupiają się na interdyscyplinarnym podejściu do cyfrowej transformacji organizacji i automatyzacji procesów biznesowych.
Anna Leśnikowska – Jaros
Jest psychologiem i trenerem pracującym dla firm i organizacji. Przez 1/3 swojego doświadczenia zawodowego była rekruterką, a w kolejnych latach oceniała i opisywała kompetencje pracowników. Prowadzi szkolenia, a specjalizuje się w 3 obszarach – kompetencje miękkie managerów i pracowników, zdrowie mentalne w miejscu pracy (wsparcie psychologiczne), kompetencje trenerskie. Prowadzi działalność Pomocne Chwile – Psychologia dla Biznesu i markę Mental Health at Work. Posiada BTEC Professional Certificate in Training, Learning and Development – SKiTZ MATRIK i Edexcel oraz International Advisor/Assessor Certifikate. Ukończyła UŁ (psychologia doradztwa zawodowego, zarządzania i organizacji oraz zdrowia) oraz studium Zarządzania Zasobami Ludzkimi. Doskonaliła się w Polskim Instytucie Ericksonowskim, NLP&More, In Dialogue w Holandii, Certified Management Consultant Denmark.
Monika Stasiak
Z wykształcenia antropolożka, absolwentka Etnologi i Antropologii Kulturowej Uniwersytety Łódzkiego. Na co dzień jako “Na progu” przygotowuje i prowadzi świeckie rytuały przejścia, towarzyszące narodzinom dzieci, wkraczaniu w dorosłość, ślubom i pożegnaniom. Celebrując rytmy przyrody, szuka lepszych sposobów na zakorzenienie się w świecie i tworzenie relacji z zamieszkującymi go istotami i zjawiskami.
Jarosław Brodecki
Badacz biologii i łódzkich rzek, tutor, twórca bloga “Lasem Myślący”, inicjator i koordynator akcji “Ogólnołódzki Żabing”, laureat kategorii “Nauka” w rankingu „25 under 25” magazynu „Forbes”, wyłaniającego 25 młodych i ambitnych osób, chcących zmienić społeczno-gospodarcze oblicze Polski.
Projekt “Kreatywnie, aktywnie, młodzieżowo” realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033
Debata odbywa się w ramach projektu “W zielone gramy”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Stowarzyszenie EZG zaprasza do udziału w debacie „Wyzwania ekologiczne i ochrona środowiska w Zgierzu”, która jest elementem realizowanego przez nas projektu “W zielone gramy”.
Debata odbędzie się tuż po Komisji Przedsiębiorczości i Ochrony Środowiska Rady Miasta Zgierza w środę 27 listopada od godz. 17.00 w Urzędzie Miasta Zgierza (sala 114).
Jednym z elementów naszego projektu są debaty z udziałem ekspertów i ekspertek, zajmujących się ekologią, ochroną środowiska i przestrzenią miejską. Chcemy wspólnie z władzami miasta, radnymi, mieszkańcami, i organizacjami społecznymi podjąć dyskusję nad kluczowymi wyzwaniami w zakresie ekologii na terenie Miasta Zgierza oraz wskazać rozwiązania wspierające ochronę środowiska i odporność miasta na zmiany klimatu.
Jedną z zaproszonych do debaty ekspertek będzie Anna Jach-Falkiewicz – projektantka, edukatorka, doradczyni, twórczyni ogrodów społecznościowych, koordynatorka projektu Zielone Sąsiedztwo w Cieszynie.
Debata odbywa się w ramach projektu “W zielone gramy”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Debata odbywa się w ramach projektu “W zielone gramy”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Zapraszamy serdecznie na 3. Forum Młodzieżowe! Już 3.12.2024 w TŚ Lutnia (ul. Łęczycka 2) odbędzie się wydarzenie, które kierowane jest do młodzieży oraz osób pracujących z młodzieżą. Zachęcamy do przybycia i wymiany doświadczeń z innymi!
Czekają na Was interesujące warsztaty m. in. o prawach ucznia, wielokulturowości, AI i kompetencjach przyszłości oraz debata ekologiczna „Globalnie czy lokalnie – jak możemy wpływać na ochronę środowiska i reagować na zmianę klimatu?”.
———————– Projekt “Kreatywnie, aktywnie, młodzieżowo” realizowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033
Debata odbywa się w ramach projektu “W zielone gramy”, sfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Upalny dzień i jeszcze gorętsza atmosfera towarzyszyły 14. edycji akcji Paka Dla Uczniaka, która w tym roku 24 sierpnia zagościła na boisku Szkoła Podstawowa nr 12 im. Armii Krajowej w Zgierzu.
Na pikniku pojawiły się stoiska naszego stowarzyszenia z grami i animacjami prowadzonymi przez wolontariuszy Klubu Aktywnej Młodzieży EZG, ekologiczny punkt zielarski, warsztat tkacki, stoisko folkowe, punkt pierwszej pomocy i ćwiczenia wodne ze strażakami. Odbyły się także pokazy zumby, karate i walking futbolu. Chętni mogli skosztować grillowanych przysmaków lub świeżych ciast oraz zagrać w siatkówkę. A wszystko to, by zebrać środki na stypendia dla zdolnej i aktywnej młodzieży ze Zgierza!
Bardzo dziękujemy sponsorom akcji: Bank Spółdzielczy w Zgierzu i VitaDiet Polska oraz partnerom wydarzenia: Szkoła Podstawowa nr 12 im. Armii Krajowej w Zgierzu, OSP Zgierz-Proboszczewice, Zgierski Klub Karate Seiken Team, Walking Futbol Jeże Zgierz, Muzeum Miasta Zgierza, Zespół Pieśni i Tańca “Boruta”, Rada Osiedla Nowe Miasto, Grupa “Zumba Fitness z Pauliną” i Malinowy Gród. Wielką pomoc w organizacji okazały także wolontariuszki Siła Małych Kroków i Hospicjum Zgierz.
Dziękujemy również za obecność i wsparcie celu zbiórki: Miastu Zgierz, reprezentowanemu przez zastępcę prezydenta Bohdana Bączaka oraz radnym Rady Miasta Zgierza – przewodniczącemu Łukaszowi Wróblewskiemu, Pawłowi Czekalskiemu, Michałowi Jaborskiemu i Jakubowi Kwiatkowskiemu.
Zbiórka #PakaDlaUczniaka trwa cały rok! Dlatego zachęcamy do jej wsparcia poprzez wpłaty na internetowe zbiórki
Wydarzenie sfinansowano w ramach zadania “Aktywnie i profesjonalnie – rozwój działalności misyjnej i kompetencji członków Stowarzyszenia EZG” ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich #PROO na lata 2018-2030.
Paka dla Uczniaka 2024
Paka dla Uczniaka 2024
Paka dla Uczniaka 2024
Paka dla Uczniaka 2024
Paka dla Uczniaka 2024
Paka dla Uczniaka 2024
Paka dla Uczniaka 2024
Paka dla Uczniaka 2024
Nabór wniosków odbył się w ramach Funduszu Wsparcia Aktywnej i Zdolnej Młodzieży EZG, na który składają się środki uzyskane w trakcie zbiórki publicznej “Paka dla Uczniaka” oraz przekazanych 1.5% podatku.
W II edycji Funduszu otrzymaliśmy 21 zgłoszeń uczennic i uczniów, którzy angażują się w wolontariat szkolny lub przy organizacji pozarządowej bądź włączają się w działalność samorządu uczniowskiego lub Młodzieżowej Rady Miasta Zgierza.
Komisja na podstawie opisów w formularzach oraz zaświadczeń o działalności wolontariackiej i społecznej postanowiła przyznać 10 stypendiów o łącznej wartości 3750 zł:
Wiktoria Pabiańczyk – 500 zł
Lena Wrona – 500 zł
Małgorzata Drozdalska – 400 zł
Weronika Pabijańczyk – 400 zł
Stanisław Krawiec – 400 zł
Hanna Guzdowska – 400 zł
Adam Szpruch – 400 zł
Łucja Gajda – 250 zł
Maria Makowczyńska – 250 zł
Jakub Ozimek – 250 zł
Gratulujemy! Zgodnie z wnioskami, stypendia zostaną wykorzystane przez młodzież m. in. na kursy językowe, zajęcia artystyczne, zakup sprzętu sportowego i książek.
Sylwetki stypendystek i stypendystów:
WiktoriaPabiańczyk
Zaangażowana społecznie, aktywnie włącza się w życie szkoły i klasy, bierze udział w pracach Szkolnego Koła Wolontariatu, jest członkinią Szkolnego Koła Caritas, przygotowuje wypieki, jak i prace plastyczne, do licytacji podczas akcji charytatywnych, jest wolontariuszką w Klubie Aktywnej Młodzieży przy Stowarzyszeniu EZG
LenaWrona
Działa w szkolnym wolontariacie, a także bierze udział w akcjach ogólnopolskich typu WOŚP czy Szlachetna Paczka, jest laureatką konkursu Ośmiu Wspaniałych, angażuje się w prace grupy teatralnej działającej przy MOK.
MałgorzataDrozdalska
Jako przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego pomaga w organizowaniu wielu akcji dobroczynnych, które na stałe goszczą w szkolnej tradycji, uczestniczy także w pracach Szkolnego Koła Wolontariatu, a także aktywizuje rówieśników do wspólnych działań.
WeronikaPabijańczyk
Wolontariuszka w Szkolnym Kole Wolontariatu działającym przy I LO im. Staszica w Zgierzu, działa w Klubie Aktywnej Młodzieży przy Stowarzyszeniu EZG, gdzie oprócz udziału a akcjach społecznych nagrywa także podcasty, a także prowadzi TikToka KAM-u.
StanisławKrawiec
Od 3 lat aktywnie działa w Samorządzie Uczniowskim, z którym oprócz aktywnych działań na rzecz społeczności uczniowskiej zajmuje się także dbaniem o grób Jana Niepokoja – patrona SP4, reprezentuje też szkołę na turniejach szachowych, zajmuje się nagłośnieniem imprez szkolnych, jest utytułowanym pływakiem.
HannaGuzdowska
Jest wolontariuszką Szkolnego Koła Caritas, z którym angażuje się w akcje na rzecz zwierząt, a także działania na rzecz WOŚP czy Szlachetnej Paczki, od wybuchu wojny na Ukrainie pomaga zarówno uchodźcom, jak i osobom przebywającym na terenie kraju objętego konfliktem zbrojnym.
AdamSzpruch
Udziela się charytatywnie w szkole jak i poza nią, aktywny sportowiec, pomaga w odrabianiu zadań domowych dzieciom z Rodzinnego Domu Fundacji Happy Kids nr 6 w Zgierzu, jako młodszy ratownik jest członkiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
ŁucjaGajda
Od 4 lat działa w Kole Misyjnym przy Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Grotnikach z którym angażuje się w akcje mające na celu pozyskanie środków finansowych dla potrzebujących dzieci w różnych rejonach świata.
MariaMakowczyńska
Uzdolniona plastycznie, brała udział w wielu konkursach plastycznych reprezentując szkołę i zdobywając miejsca na podium albo wyróżnienia, uczestniczy w pracach Samorządu Uczniowskiego i angażuje się na rzecz klasy i szkoły.
JakubOzimek
Angażuje się w działalność Stowarzyszenia Hospicjum im. Jana Pawła II w Zgierzu, jako wolontariusz czuwa nad przekazem medialnym Hospicjum, a także nad kształtem strony www Stowarzyszenia.
Już jest – nowy, wspaniały, wyjątkowy kalendarz EZG! Znajdziecie w nim zdjęcia zgierskich detali, wykonane przez naszych lokalnych fotografów-amatorów! Idealny na prezent dla kogoś, lub dla siebie.
Zdjęcia zostały zrobione podczas spacerów, wycieczek i questów, organizowanych przez nasze stowarzyszenie!
Jeśli podoba Wam się jego wygląd, lub po prostu chcecie wesprzeć naszą działalność, to kosztuje jedyne 30zł, a nabyć go możecie pod linkiem https://tiny.pl/w1zd4
Radosny wieczór spędziliśmy dziś podczas XV Gali Wolontariatu organizowanej przez Regionalne Centrum Wolontariatu “Centerko”.
Jako prowadzący Klub Aktywnej Młodzieży EZG otrzymaliśmy certyfikat „Miejsce Przyjazne Wolontariuszom”, a Karolina Karolewska otrzymała nagrodę Koordynatorki Roku 2022 w konkursie “Korpus Solidarności” Narodowego Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Ogromnie się cieszymy i czujemy jeszcze bardziej zmotywowani do dalszych działań ze zgierską młodzieżą, do czego i Was zapraszamy!
W Święto Niepodległości na Placu Kilińskiego witaliśmy harcerzy ze Sztafety Rowerowej ,,Ogień Niepodległości”. Następnie w kierunku Placu Jana Pawła II przeszła Parada Niepodległości, w której udział wzięło kilkaset osób!
Cieszymy się, że kolejny rok mogliśmy współorganizować to wydarzenie i zadbać o biało-czerwoną oprawę razem z wolontariusz(k)ami Klubu Aktywnej Młodzieży EZG.
Biało-czerwone gadżety, w tym flagi i balony, przygotowaliśmy w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego #NOWEFIO.